Teie diagnoos tähendab, et teil on kõrgenenud veresuhkru tase

Teie diagnoos tähendab, et teil on kõrgenenud veresuhkru tase

Mitteproliferatiivne diabeetiline retinopaatia (NPDR) on esimene staadium ja see tekib siis, kui võrkkesta väikestes veresoontes tekivad mikroaneurüsmid. NPDR edenedes mõjutab rohkem veresooni, mis põhjustab võrkkesta verevoolu kaotust. Vastuseks hakkab võrkkest eritama kemikaale uute veresoonte kasvamiseks.

See kemikaalide sekretsioon on iseloomulik retinopaatia kaugelearenenud staadiumile, mida tuntakse proliferatiivse diabeetilise retinopaatiana (PDR). Need uued veresooned on haprad, mis muudab nende lekkimise ja veritsemise tõenäolisemaks. See võib põhjustada armkoe kokkutõmbumist ja võrkkesta eraldumist – võrkkesta tõmbumist aluskoest eemale, nagu seinalt kooruv tapeet. Võrkkesta irdumine võib põhjustada püsiva nägemise kaotuse.

Umbes ühel 15-st diabeediga inimesest, kellel on retinopaatia, tekib diabeetiline maakula turse (DME). DME on vedeliku kogunemine silma tagaosas võrkkesta keskpunkti lähedal, mida nimetatakse makulaks. See vedelik põhjustab kollatähni paisumist ja paksemaks muutumist, põhjustades nägemise hägustumist. See võib juhtuda retinopaatia mis tahes staadiumis ja sellel ei ole sümptomeid enne, kui DME on väga arenenud.

Tüsistuste ennetamine

Inimestel võib tekkida diabeetiline retinopaatia ja maakula turse ilma sümptomiteta, kuid mõlemad võivad silma kiiresti kahjustada, progresseeruda ja põhjustada pimedaksjäämist. Seetõttu on põhjalik silmade läbivaatus väga oluline. Varase raviga saab progresseerumist vähendada, vältides pimedaks jäämist.

Kuigi teame, et diabeetiliste silmahaiguste tekkes on oma osa geneetikal, on oluline roll ka krooniliselt kõrgel veresuhkrul ja sellel, kui kaua on inimesel diabeet põdenud.

Kuid me teame ka nüüd, et diabeedi juhtimine ja veresuhkru taseme hoidmine võimalikult normaalsel tasemel võib ennetada ja/või edasi lükata tüsistuste progresseerumist, parandada sümptomeid ja pikendada eluiga. Veresuhkru taseme hoidmine vahemikus 70–180 mg/dl võib vähendada retinopaatia progresseerumise riski 75% ja maakula turse 58% võrra.

Näpunäiteid ennetamiseks:

  • Hoidke oma veresuhkrut nii palju kui võimalik sihtvahemikus.
  • Tervislik toitumine (päevase valgu ja/või soola koguse muutmine vastavalt arsti soovitustele).
  • Regulaarne füüsiline aktiivsus.
  • Piisavalt magamine.
  • Stressi juhtimine; suitsetamise ja alkoholi joomise lõpetamine.
  • Kaotage kaalu, kui olete ülekaaluline.
  • Hallake oma vererõhku ja kolesterooli.
  • Neeruhaiguse juhtimine.
  • Kui teil on diabeetiline silmahaigus, järgige oma tervishoiuteenuse osutaja soovitusi treeningu muutmise kohta.
  • Tehke regulaarne laienenud silmade eksam vastavalt ajakavale.

Ameerika Diabeediassotsiatsioon ja Ameerika Oftalmoloogia Akadeemia soovitavad kõikehõlmavat laienenud silmade eksamit:

  • T1D – viie aasta jooksul pärast diagnoosimist ja seejärel kord aastas.
  • T2D – diagnoosimisel ja seejärel iga-aastased laienenud silmauuringud.
  • Rasedad – enne rasestumist, igal trimestril ja kolme kuu jooksul pärast sünnitust.

Teadmine, et teil on diabeedist tingitud tüsistus või see on progresseerunud, võib olla laastav. See võib mõjutada nii teie elukvaliteeti kui ka paljusid muid aspekte, sealhulgas teie tundeid ja mõtteid (viha, mure, süütunne jne), tööelu, pereelu, sotsiaalset suhtlust ja rahalist pinget.

Kui teil on diabeedi tüsistusi, võite soovida saada täiendavat tuge, et aidata teil toime tulla. Rääkige oma enesetundest ja muredest oma diabeedi tervishoiuteenuse osutajaga, et nad saaksid soovitada näpunäiteid uue normiga kohanemiseks ning pakkuda teile diabeediga kogenud vaimse tervise teenusepakkujat.

Diabeediga päevast päeva elades peate välja mõtlema nipid, mis aitavad teie seisundit hallata ja teile meelerahu anda. Siin on mõned parimad häkkimised inimestelt, kes on aastakümneid I tüüpi diabeeti (T1D) haldanud.

Peamised pakkumised:

  • Teie veresuhkur ei ole kunagi täiuslik. Kandke alati midagi endaga kaasas juhuks, kui teil on madal veresuhkru tase, näiteks mahl, glükoositabletid, kummikommid või ilma rasvata kommid.
  • Peate välja mõtlema, kuidas lõõgastuda.
  • Märkige ja korraldage oma insuliin!
  • Õppige mõningaid lihtsaid nippe, mis aitavad süsivesikuid täpsemalt lugeda ja endaga rahulikult hakkama saada.

1. Su veresuhkur ei saa kunagi olema täiuslik

Teie diagnoos tähendab, et teil on kõrgenenud veresuhkru tase. Isegi kui järgite oma arsti juhiseid raamatu järgi ja just siis, kui arvate, et olete asjad selgeks saanud, juhtub midagi ja teil on kõrge veresuhkur.

See on A-tüüpi perfektsionistidele raske. See on väga masendav, kui annate endast parima ja see ei kajastu teie veresuhkru tasemes. Veresuhkrut võivad mõjutada mitmed asjad, nagu stress, haigus, menstruaaltsüklid, menopaus või isegi ajakava muutus. Ja siis, mõnikord me ei tea, miks see meie pingutustest hoolimata kõrge on.

Peate seadma endale realistlikud eesmärgid, et mitte liigselt ärrituda. Kui asute mõtteviisiga, et kõik, mida teete, peab olema täiuslik, olete kogu aeg vihane, pettunud, kurb, pettunud, heitunud ja stressis, mis omakorda võib mõjutada ka teie veresuhkru taset.

Kui proovite anda endast parima ja seejärel probleemi lahendada, mis teie kõrge veresuhkru põhjustas, võite õppida seda tulevikus ennetama. Pidage meeles: diabeet on keskmiste, mitte täiuslikkuse mäng.

2. Mõelge välja, kuidas lõõgastuda

Selles stressirohkes maailmas, kus meie telefonid pidevalt helisevad ja hoiatused kolisevad, ning meie niigi kiire elu, kohustuste ja üleplaneerimisega, oleme pidevas stressis, kui meil pole võimalust lõõgastuda ja sellega toime tulla.

Mõelge välja, kuidas lõõgastuda ja stressi leevendada. Inimesed ei saa sageli aru, kui suur stress, isegi kui see on igapäevane konstantne teie elus, mõjutab kogu teie keha, sealhulgas diabeediravi. See võib olla isegi 10-minutiline õues jalutamine, paljajalu murul seismine, et nautida loodust ja maandada, sügavalt hingamine, naermine ja sõpradega koosviibimine, naljaka filmi vaatamine, hobi – mõistatused, meisterdamine, golf või linnuvaatlust. Taevas on piir.

Sageli ei saa inimesed aru, kuidas stress on nende tervist mõjutanud, kuni nad seisavad silmitsi tõsiste terviseseisunditega ja peavad oma elustiili muutma. Kasutage diabeedi juhtimise tööriistu, nagu stressijuhtimine, et lisada oma ellu rohkem tasakaalu ja võtta aega enda jaoks.

3. Plaan

Hädaolukordade või ootamatuste planeerimine on diabeedi puhul võtmetähtsusega. Elu ei lähe alati ootuspäraselt, seega on oluline planeerimine ja ettevalmistamine. Kandke alati midagi endaga kaasas juhuks, kui teil on madal uslim-official.top veresuhkru tase, näiteks mahl, glükoositablood, kummikommid või ilma rasvata kommid (näiteks kummikarud või Rootsi kala, kuid mitte midagi šokolaadi või maapähklitega).

Isegi kui lähete lühikeseks ajaks välja, hoidke midagi autos või taskus. Madal veresuhkur näib juhtuvat alati kõige ebasobivamal ajal ja siis, kui teil pole midagi hõlpsasti käepärast. Tehke varukoopiaid, et vältida hädaolukorras madalat veresuhkrut ja paanikat, et midagi süüa leida. Ärge lootke, et teised saavad seda, mida vajate.

4. Ostke hulgi

Isegi kõige hoolikamalt juhitud 1. tüüpi inimene langeb madalale. Me teame seda. Glükoositablettide, mahlapakkide, kummikommide või kommide hulgi ostmine säästab teie raha pikas perspektiivis. See kehtib muude taskukohaste esemete (nt alkoholipadjad) kohta (kuigi kui ostate liiga palju, need aeguvad ja kuivavad). Mõelge säästunippidele oma diabeediga seotud kulude vähendamiseks.

5. Märkige ja korrastage oma insuliin!

Kui teete iga päev mitu süsti, märkige oma pika- ja lühitoimelised insuliinid äratuntavalt, nii et kui te neid haarate, saate kiiresti ja hõlpsalt teada, milline insuliin teil käes on. See võib vältida suuri probleeme, kui võtate oma toidukorra katteks insuliini ja lõpuks võtate pikatoimelist insuliini ja vastupidi. Vastasel juhul võite leida end olukorrast, kus vajate arstiabi või palju söömist, et toita insuliini ja vältida tugevalt madalat veresuhkrut.

6. Õppige lihtsaid nippe, mis aitavad süsivesikuid täpsemalt lugeda

Õppige kõige sagedamini söödavate toitude portsjonite suurust, see aitab teil täpsemalt lugeda süsivesikuid ja annustada insuliini.

Vaadake toidu etikettide portsjoni suurust / süsivesikute grammi:

Süsivesikuid lugema hakates mõõdavad paljud inimesed oma toitu (tassid, tl, supilusikatäis jne), et neil oleks tulevikuks portsjoni suurusest vaimne pilt. Turul on mõned rakendused, mis võimaldavad teil toidust pilti teha ja see annab hinnangulise süsivesikute arvu portsjoni suuruses. Väljas söömas käies on portsjonite suuruse määramiseks ka nippe.

  • Teie rusikas on umbes sama suur kui üks tass puuvilju või pastat.
  • Teie pöial (ots põhjani) on ühe untsi liha või juustu suurune.
  • Teie peopesa (miinus sõrmed) võrdub kolme untsi liha, kala või linnulihaga.
  • Teie tassiga käsi võrdub ühe kuni kolme untsi pähklite või kringlitega.

7. Ole rahulik

Olete hõivatud tööga, hoolitsete oma pere ja rahaasjade eest ning elate nagu kõik teisedki maailmas, nii et teie diabeet võib ühel või teisel ajal jääda tagaplaanile. Võite unustada võtta ravimeid või insuliini, süüa enne, kui mõistate, et te ei kontrollinud oma veresuhkrut, arvutada valesti, kui palju insuliini vajate, unustada diabeedivarud ja peate uuesti koju jooksma või isegi oma juhtkonnaga segadusse sattuda.

See kõik on normaalne – seda juhtub KÕIGIGA! Ära ole enda vastu liiga karm – anna endale andeks ja ära mõtle sellele, mis ei õnnestunud, vaid õpi sellest. Ja lõpuks, teadke, et homme on järjekordne päev puhta lehega.

Järgige neid seitset nõuannet, et muuta elu I tüüpi diabeediga toimetuleku ajal lihtsamaks. Alates veresuhkru taseme ja insuliini reguleerimisest kuni planeerimise ja ostlemise õppimiseni, lõõgastuda ja mitte olla enda vastu liiga karm – on võimalik enda elu lihtsamaks teha.

Veresuhkru (tuntud ka kui veresuhkru) regulaarne kontrollimine on diabeedi juhtimise oluline osa. Lisaks tervislikule toitumisele, regulaarsele kehalisele aktiivsusele ning diabeediravimite ja/või insuliini võtmisele on soovitatava ravi osaks ka veresuhkru jälgimine.

Contents